publikacje

Wróć do listy

1905 rok w Rydze

Wspomnienia zaczynają się od opisu sytuacji Łotewskiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej w Rydze na początku 1905 r. Autorka miała wówczas 14 lat, pracowała w fabryce pudeł i była uznawana za aktywistkę Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. Dimanstein opisuje strajk, który miał miejsce w dniach 11–13 sierpnia 1905 r., w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy robotników. Manifestacja została krwawo stłumiona przez policję i oddziały kozaków – zabito wówczas blisko 200 osób, w tym kobiety i dzieci, a zraniono ponad 500. Podczas tych wydarzeń ranna została także sama autorka.

Według relacji Dimanstein, w mieście utworzono oddziały bojówek, które miały chronić zebrania rewolucjonistów. W tym celu robotnicy zbierali pieniądze na broń. Organizacja została jednak szybko rozgromiona, a jej członkowie aresztowani. Autorka wspomina o głośnym procesie 36 działaczy, których skazano na rozstrzelanie. Po powołaniu I Dumy (państwowej) udało się ten wyrok zamienić na katorgę (od 10 do 15 lat).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
1905 год в Риге (pisownia oryginalna)
Opis fizyczny: 
5 arkuszy maszynopisu
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Rosyjski
Dostępność: 
udostępniony mikrofilm
Data powstania: 
1925
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Ф. 1337 oп. 1 eд. хр. 234
Uwagi: 
Tekst zachowany w zbiorze „Przebudzenie” wśród innych tekstów wspomnieniowych (część w maszynopisie, część w rękopisie), poprzedzonych notą redaktorską L. N. Stala. Zbiór nie był publikowany.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
partia robotnicza w Rydze, strajk robotników, ofiary strajku, bojówki robotnicze, wyroki katorgi
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia