publikacje

Wróć do listy

Dziennik Adeli Kieniewicz t. 68 [18.04.10910-13.07.1910]

Tom pisany w Bryniowie, Dereszewiczach, Warszawie, Karlsbadzie, Połądze i na Żmudzi między 18 IV a 13 VII 1910, opatrzony przez autorkę numerem 68 na karcie tytułowej. 
Pierwsze partie dziennika, pisane w okresie Wielkanocy, to głównie rozważania pobożne i wanitatywne. Uderza jednak w nich pewna niekonsekwencja: samookreślenia autorki jako osoby niemal całkowicie oderwanej od ziemskich przywiązań i życia światowego przerywane są krótkimi wzmiankami o wybuchach gniewu na męża czy służącą, zazdrości na tle cudzych powodzeń towarzyskich itp. 

publikacje

Wróć do listy

[Dziennik Adeli Kieniewicz. Tom 67: 16.01.-17.04.1910]

.Ten tom dziennika Adeli Kieniewicz powstał w trzy miesiące zimy i początku wiosny 1910 roku w Bryniowie. Tylko kilka dni autorka spędziła w tym czasie w Warszawie i Wilnie. Oczywiście jak zawsze często odwiedzała sąsiedzki majątek rodzinny w Dereszewiczach. 

publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.

Interesująca refleksja anonimowej autorki piszącej pod pseudonimem „Diana”, na temat wydarzeń sierpniowych i przyszłości narodu polskiego. W przesiąkniętej religijnymi odniesieniami króciutkiej impresji, autorka wyraża swoje niepokoje w związku z zaistniałą sytuacją społeczno-polityczną i przepowiada nieuniknioną wojnę z kosmitami, czyli z diabłem.

 

publikacje

Wróć do listy

[Dziennik Adeli Kieniewicz - tom 63]

Dziennik prowadzony od 01.01.1909 do 11.05.1909 starego stylu, opatrzony przez autorkę numerem 63, obejmuje okres karnawału 1908, który Kieniewiczowa spędza w Dereszewiczach, a potem (od 22 stycznia) w Warszawie; okres w Bryniowie od końca marca do końca kwietnia oraz drugi okres w Warszawie od 1 do 11 maja 2009. Autorka relacjonuje przebieg dni po Nowym Roku, które spędza z rodziną w Dereszewiczach, potem wizyty towarzyskie na obiadach, rautach, balach, w operze i teatrze w Warszawie.

publikacje

Wróć do listy

[dziennik Adeli Kieniewicz - tom 61]

Dziennik prowadzony od 27.03.1908 do 25.07.1908 starego stylu, opatrzony nr 61 przez autorkę, obejmuje okres spędzony przez Kieniewiczową w Rzymie, drogę powrotną przez Genuę, Monte Carlo, Szwajcarię i Warszawę oraz okres po powrocie z podróży zagranicznej spędzony w Bryniowie, a także - wyjazd do majątku rodziny autorki, Wolicy, na początku lipca.

publikacje

Wróć do listy

[dziennik Adeli Kieniewicz - tom 60]

Dziennik prowadzony w okresie od 26.11.1907 do 26.03.1908 starego stylu, opatrzony nr 60 według autorskiej numeracji, obejmuje okres adwentu 1907 roku spędzony w Bryniowie, karnawału 1908 spędzonego w Bryniowie, Dereszewiczach i Warszawie oraz wczesnej wiosny spędzonej w Rzymie. W Bryniowie Kieniewiczowa opisuje swoje codzienne zajęcia i rozmyślania. Wydaje się zarazem bardzo aktywna – przygotowując pogadanki edukacyjne i kazania na nabożeństwa dla oficjalistów, pomagając służbie i chłopom, oraz organizując święta – i wewnętrznie rozbita, niezadowolona ze swojego położenia.

publikacje

Wróć do listy

[„Stanisława Gauze: Moja pierwsza pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej” (1951–1961)]

Wspomnienia Stanisławy Gauze z jej pierwszej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczyna opis wakacyjnego pobytu w Mszanie Dolnej. Tam od jednej z gospodyń otrzymuje propozycję udziału w pielgrzymce. Wraz z gospodynią, która staje się jej towarzyszką i opiekunką w nieznanym dotąd świecie, wyrusza z Mszany do Kalwarii i bierze udział w religijnych uroczystościach pasyjno-maryjnych. Relacja Gauze jest barwnym i żywym zapisem wrażeń z tego okresu.