publikacje

Wróć do listy

Zeszyt 3. Rozdział III. „Wspomnienia” III. O własnych siłach. Ostatnia redakcja [Z. 2]

„Nad Marylką i nade mną zawisł ówczensny los panien z naszej sfery czekających na wydanie za mąż” – zanotowała Antonina Górska w pamiętniku – "Dzisiejsze panny nie zdają sobie sprawy jakie są szczęśliwe, że uzyskały wolność, że zanim zapragną męża i rodziny mogą ułożyć sobie życie jak chcą – mogą się kształcić i oddawać pracy zawodowej". Siostra autorki chciała studiować malarstwo, Antonina planowała wyjechać do Anglii, aby uczyć się tam języka. Niestety, ich opiekunowie nie wyrazili na to zgody i dopilnowali, żeby młode kobiety nie wyemancypowały się. Uznali ich pomysły za szalone. Górska wspomina, że zadrościła pokojówce, że umie coś robić, zarabia i jest niezależna. Porównuje, że obecnie jej nastoletnia wnuczka jest bardziej samodzielna niż ona, gdy miała dwadzieścia lat. Dodaje, że w tamtym czasie czytała Emancypantki i utożsamiała się z jedną z bohaterek Prusa. 

Autorka opisuje swoje podróże do Berlina i Paryża. Uderzyła ją różnica między światem nędzy i nieograniczonego bogactwa, ciężkiej pracy i beztroskiego życia. Dzieli się również wrażeniami z zagranicznych wojaży na Riwierę, do Rzymu, Florencji i Wenecji. Przypomina bale, w których brała udział: tańce i ich kolejność, modę, fryzury i obyczaje. „Moda kobieca stała się dopiero prawdziwie racjonalną w czasie wojny 1914 roku”. Było to, jak stwierdza, prawdziwe wyzwolenie dla kobiety. Przedstawia okoliczności swoich zaręczyn. Ona pierwsza wyznała miłość Konstantemu Górskiemu i tym samym złamała konwencję, ale nie miała poczucia, że robi coś niewłaściwego. Po ślubie wyjechała wraz z mężem do Paryża, ponieważ Konstanty objął posadę kierownika Biblioteki Polskiej. 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Wspomnienia: ostatnia redakcja]
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
1 k., 78 s. ; 19,5 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm
Data powstania: 
Od 1941 do 1949
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Rps 9778 II t. 1, mf. 74809
Uwagi: 
Strona 78 niezapisana. Dokument znajduje się na stronie www.polona.pl i jest dostępny wyłącznie w komputerach Biblioteki Narodowej.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
emancypacja kobiet, podróże zagraniczne, małżeństwo
Zakres chronologiczny: 
Od 1891 do 1896
Nośnik informacji: 
mikrofilm
strona www
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia