publikacje

Wróć do listy

Zbiór wierszy

Zbiór wierszy Popowskiej podzielony jest na wspomnienia z miejsc w których była więziona (Pawiak, Majdanek, Ravensbruck, Bergen-Belsen) oraz tych, napisanych po wyzwoleniu (podzielonych przez autorkę na: Wyzwolenie, Oczekiwanie, Powrót). Każda z części zawiera zbiór wierszy z danego okresu życia autorki.

Wiersze zawierają wiele odwołań do Boga. Przepełnione są bólem i cierpieniem, mocno zaakcentowane przez autorkę (i w ten sposób nazwane) jest męczeństwo Polaków. Zbiór wierszy zawiera przypisy z objaśnieniami znaczeń słów z żargonu więziennego. Poza opisami strachu i przesłuchań znajdują się wiersze na przykład poświęcone wierze pomagającej przetrwać, czy przylatującym pod okno ptakom karmionym okruchami chleba. Pojawia się też opis uciążliwości transportu i rozmaitych podziałów wewnątrz obozu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Majdanek, Ravensbrueck, Bergen-Belsen
Opis fizyczny: 
[71] k. : 30 cm
Technika zapisu: 
druk
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1942 do 1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
XIV-5, v.28
Tytuł kolekcji: 
Opracowania
Uwagi: 
Na karcie z biogramem znajduje się informacja: „Spisała na podstawie: wspomnień obozowych Elizy Popowskiej pamiętników Teresy Górskiej, z d. Plater-Zyberk, wspomnień Ewy Zielińskiej, 1-o voto Plater-Zyberk monografii „Platerowie” Szymona Konarskiego Teresa Wawrzyniak, z d. Plater-Zyberk. Wrocław 1997”
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne