publikacje

Wróć do listy

Wysłuchałam opowieści Prababci...

Wspomnienia pochodzącej z Mogielnicy (obecnie Ukraina) Marii Mariowskiej wysłuchane i spisane przez jej prawnuczkę – Aleksandrę Pawlak. Szczęśliwe i dostatnie dzieciństwo (ojciec Mariowskiej po dziesięcioletnim pobycie zarobkowym w Stanach Zjednoczonych wybudował okazały dom z zabudowaniami gospodarczymi i był właścicielem dużego gospodarstwa) przerwała wojna, na którą przypadły lata wczesnej młodości Mariowskiej. W Mogielnicy przeżyła większość okupacji, obserwując m.in. prześladowania ludności polskiej (wywózki na Syberię, na roboty przymusowe), a pod koniec wojny w obawie o swoje życie przez ponad rok ukrywała się w Tarnopolu przed ukraińskimi nacjonalistami. Jej rodzice, Władysław i Józefa Nanowscy, oraz jej młodsza siostra Stefcia zostali zamordowani w rodzinnym domu przez UPA. Pochodzący ze Słobódki członkowie rodziny męża Mariowskiej również zostali zamordowani (ocalała tylko siostra, która wyszła za mąż za Ukraińca).W 1944 r. Mariowska wyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane, poszukując jednocześnie żyjących członków rodziny; rok później wyszła za mąż i w 1956 r. ostatecznie osiadła na Dolnym Śląsku w Jelczu (po tułaczce przez Bytom, Lublin, Wrocław i Chwałowice).

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
Dla mojej Prababci
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[19] k. luź. : fot. rys. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe
Uwagi: 
Wydruk komputerowy jednostronny, dołączone kolorowe wydruki fotografii rodzinnych. Praca zawiera również wydruki (kolor) map rodzinnych okolic (jedna z zaznaczoną drogą M. Mariowskiej z Mogielnicy na ziemie zachodnie) oraz rysunek M. Pawlak (kredki, różne kolory) przedstawiający dom prababci. Na pierwszej karcie ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę konkursową (punktacja) oraz notka dot. autorki – dane osobowe, szkoła, dane nauczycielki-opiekunki. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
przedwojenne życie na wsi kresowej, okupacja sowiecka i niemiecka w Mogielnicy, napięcia narodowościowe, mordy w Mogielnicy, ucieczka ludności polskiej z terenów wschodnich na ziemie zachodnie, losy przesiedleńców po II wojnie światowej, poszukiwania zaginionych członków rodzin, trauma wojenna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1911 do 1966
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia