publikacje

Wróć do listy

Wspomnienie

Wspomnienie dotyczy wydarzeń z października 1905 r. w Sormowie (od 1924 r. dzielnica Niżnego Nowogrodu, obw. niżnonowogrodzki, Rosja), skąd autorka została wezwana przez Julię Czernyszewą do wypełnienia partyjnego zadania. Boczałowej kazano przeprowadzić się do Kostromy (obw. kostromski, Rosja), gdzie miała rozpocząć pracę w konspiracyjnej drukarni. Została tam maszynistką. Po przeprowadzce zamieszkała u Czernyszewej.

Zastaje tam skromne warunki życia. Całe noce spędza w drukarni, którą szczegółowo przedstawia: pisze o swoim miejscu pracy i o kolejności wypełnianych obowiązków. Kierownikiem drukarni był wówczas Aleksander Stopani (ur. w 1871 r. rosyjski rewolucjonista). Boczałowa odpowiada za dostarczanie do drukarni papieru, z kolei zadrukowane arkusze wynosi żona Stopaniego (druki ukrywano w koszach z zakupami). Drukarze pracują po nocach – autorka wspomina, że z rzadka tylko opuszczają drukarnię, dlatego też cenią kontakty z innymi partyjnymi działaczami; przyjaźnią się także z rodziną kierownika. W jego domu drukarze mogą odpocząć i na przykład posłuchać muzyki. 

Dalej Boczałowa opisuje swój udział w otwarciu bolszewickiego klubu. Wspomina też o pośpiesznej przeprowadzce klubu do innego mieszkania, po tym jak ktoś doniósł żandarmerii o odbywających się w poprzednim miejscu zebraniach. Później autorka zaczyna opisywać pogromy, które miały miejsce w Kostromie, ale tekst się niestety urywa. Wspomnienia są niedokończone.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Воспоминание (pisownia oryginalna)
Opis fizyczny: 
5 arkuszy zapisanych ręcznie
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Rosyjski
Dostępność: 
udostępniony mikrofilm
Data powstania: 
1925
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Ф. 1337 oп. 1 eд. хр. 234
Uwagi: 
Brak zakończenia. Tekst zachowany w zbiorze „Przebudzenie” wśród innych tekstów wspomnieniowych (część w maszynopisie, część w rękopisie), poprzedzonych notą redaktorską L. N. Stala. Zbiór nie był publikowany.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
konspiracyjna drukarnia, kolportaż nielegalnych druków, nocna praca drukarzy, bolszewicki klub, pogromy
Zakres chronologiczny: 
1905
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia