publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.

Autorka opisała swoje wspomnienie wydarzeń sierpniowych podczas pobytu w Gdańsku z wizytą u córki. Helena Ciesielczuk przywołuje obraz wyciszonego, poważnego miasta i jego mieszkańców – zaniepokojonych i dziwnie spokojnych oraz widok stoczni z okien pociągu, którym powracała do swojego domu. Temat konkursu jest swego rodzaju wytrychem, który uwalnia wspomnienia autorki z okresu młodości, spędzonej w Wolnym Mieście Gdańsku.  Praca z wyraźną ambicją literacką, język dość silnie nacechowany emocjami, nie stroniący od patosu.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
115-118 k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 1
Uwagi: 
Rękopis, (długopis, niebieski tusz), zapis dwustronny, przekreślona paginacja autorki, ołówkiem paginacja ZNiO, podwójna kartka z zeszytu w linię formatu A4, na pierwszej stronie dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu (nazwisko, miejsce, zawód autorki pracy i nadany nr pamiętnika - 199). Pismo czytelne, równe, ładny charakter pisma. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
szkolnictwo w przedwojennym Gdańsku, Przedwojenne Wolne Miasto Gdańsk, Freie Stadt Danzig, hitleryzm w Gdańsku, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska podczas wydarzeń sierpniowych, uczuciowe związanie z Gdańskiem
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1931 do 1980
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia