publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 r.

Wspomnienia Mirosławy Pomiernej z wakacji w 1980 r. z wydarzeniami sierpniowymi w tle. Autorka – zapalona wędkarka – opisuje wczasy spędzone z mężem na podolsztyńskiej wsi. Wspomnienia w formie dziennika są przedstawiane z punktu widzenia podmiotu zbiorowego („kupujemy”, „śmiejemy się”, „jesteśmy”, „do nas”), w zasadzie bez wyodrębnienia autorki jako osobnego podmiotu. Regularne notatki mają charakter faktograficzny i ukazują codzienne zdarzenia i czynności. W ten wakacyjny portret, niejako przy okazji, wplatają się doniesienia z trwających protestów – w postaci oglądanego dziennika, przekazanych informacji, zasłyszanych plotek. Opisy fragmentaryczne, choć dość szczegółowe, zawierają np. listę złowionych ryb wraz z wymiarami.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień 1980. Pamiętniki nie opublikowane – „nie na temat”
Wariant tytułu: 
Wspomnienia z wakacji – druga połowa 1980 r.
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
k. 301-308 luź.; 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18939/II
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny, na ostatniej karcie odręczne dopiski autorki (czarny cienkopis) – adres, nr karty wędkarskiej A. Pomiernego i dopisek: „zamiast nagrody poprosimy o 2 bilety na „Robotników 80”. Przekreślona oryginalna foliacja, ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 r., pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Polska podczas Sierpnia ’80, wczasy w PRL, spędzanie czasu wolnego w PRL, odbiór społeczny protestów robotniczych, reakcja społeczeństwa na wydarzenia sierpniowe
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1980 do 1981
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste