publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.

Dzień z wydarzeń sierpniowych na Wybrzeżu w 1980 r. oczami Elżbiety Czajki, 26-letniej wówczas dziewczyny. Autorka szczegółowo opisuje 18 sierpnia, dzień w którym - jak sama pisze – przebudziła się i świadomie włączyła w strajk robotników. W zapiskach pojawiają się wzmianki dotyczące atmosfery wśród strajkujących w zakładzie pracy autorki, przemówienie Lecha Wałęsy oraz własne zaangażowanie, które sprawiło, że poczuła swoją sprawczość i wartość.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Wariant tytułu: 
Urzekło mnie
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
119-122 k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 1
Uwagi: 
Maszynopis, zapis dwustronny, ołówkiem paginacja ZNiO. Na pierwszej stronie dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu: nazwisko autorki i nadany nr pamiętnika – 193 długopis, ołówek). Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Atmosfera wśród robotników w pierwszych dniach strajku na Wybrzeżu w 1980 r., strona organizacyjna i logistyczna strajku Sierpień ‘80
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia