publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 r.

Wspomnienie sierpnia roku 1980, w którym na tle refleksji dotyczących strajków, autorka upamiętnia swojego niedawno zmarłego męża. Bronisława Drozd w luźnych, chaotycznych i momentami mocno emocjonalnych zapiskach porusza bardzo różne wątki m. in. chorobę męża, pobyt w szpitalu, wspólną przeszłość i wydarzenia sierpniowe, które obojgu pozwoliły oderwać się od trudnych tematów i skupić na przyszłości.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Wariant tytułu: 
Sierpień 1980 - wspomnienie
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
113-120 k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18938/II vol. 1.
Uwagi: 
Rękopis (długopis, niebieski tusz), zapis dwustronny, forma czystopisu, pismo średnio czytelne, miejscami nieczytelne. Podwójne kartki z zeszytu w kratkę (wyblakle). Skreślona paginacja autorki, ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Na pierwszej stronie adnotacja ZNiO/PTS długopisem (niebieski tusz), w tekście podkreślenia ołówkiem. Na końcu wspomnień podpis autorki. Dołączone kopie emocjonalnych listów Bronisławy Drozd do Polskiego Radia, redakcji Studia Odra, z 5 i 13.01.1981. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
czwartek, Styczeń 29, 1981
Główne tematy: 
Sierpień ’80 w odbiorze społecznym, życie codzienne w tle wydarzeń sierpniowych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia