publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.

Luźne, miejscami pełne gniewu zapiski Zofii Olewniczak, w których zawarła swoje krytyczne przemyślenia dotyczące strajków robotniczych. Impulsem do ich napisania były wydarzenia sierpniowe, które przywołały wspomnienia z dzieciństwa. Autorka odnosi się m. in. do kwestii postulatu wolnych sobót, postaw Polaków i społecznych konsekwencji strajku oraz swoich osobistych, ciężkich doświadczeń.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Wariant tytułu: 
Wspomnienia
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
479-482 k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
18938/II vol. 1.
Uwagi: 
Maszynopis, zapis dwustronny, na końcu podpis i adnotacja autorki: ”Marzę o tym aby porozmawiać z p. Wałęsą” (długopis, niebieski tusz). Liczne poprawki (literówki), drobne dopiski i skreślenia (długopis, niebieski tusz). Autorka miejscami stosuje zapis z rozstrzelonymi odstępami między znakami, podkreślenia, wielokrotne wykrzykniki. Paginacja autorki przekreślona, ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Na pierwszej stronie adnotacja ZNiO/PTS długopisem (niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Styczeń 29, 1981
Główne tematy: 
Sierpień ’80 w odbiorze społecznym, konsekwencje wydarzeń sierpniowych dla życia przeciętnego człowieka, niesprawiedliwość w PRL, rozwarstwienie społeczne, gniew społeczny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia