publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.

Krótkie wspomnienie Elżbiety Lis dotyczące Sierpnia ‘80 ukazuje dwa wydarzenia – z 17 i 20 sierpnia 1980 r., które najmocniej zapadły w pamięć autorce z powodu ogromnych emocji im towarzyszących. Pierwszym opisywanym wydarzeniem był widok strajkujących robotników, widzianych z okna kolejki elektrycznej. Drugie wspomnienie dotyczyło dzieci, które w dzień strajku nie poszły do szkoły i bawiły się w wojnę.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
Gdańsk
Opis fizyczny: 
379-380 k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1980
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 2
Uwagi: 
Rękopis, (długopis, niebieski tusz), zapis dwustronny, ołówkiem w górnych krawędziach paginacja ZNiO, przekreślona foliacja autorki. Na pierwszej stronie dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu z nr pamiętnika – 19 i rzymska trójką (długopis, niebieski tusz). Na końcu wspomnień podpis autorki (długopis, niebieski tusz). W treści autorka pisze o dołączonych dwóch wierszach nt. Sierpnia, jednak nie są dołączone. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Grudzień 10, 1980
Główne tematy: 
dzieci podczas wydarzeń sierpniowych, emocje towarzyszące mieszkańcom Trójmiasta w czasie strajku robotników na Wybrzeżu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia