publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 r.

Wspomnienie anonimowej autorki dotyczące Sierpnia ’80. Fala strajków stała się dla autorki impulsem do gorzkiej, osobistej refleksji nad swoim życiem i warunkami życia w Polsce: panującą biedą, niesprawiedliwością, zawiedzionymi nadziejami, zakłamaniem. Autorka szczegółowo analizuje m. in. kwestię rent, podwyżek płac i cen, poziomu życia przeciętnej rodziny, posługując się przykładami z najbliższego otoczenia i ukazując szereg nieprawidłowości i nieprawości w istniejącym systemie. Swoje zapiski autorka kończy z rezygnacją, życząc sobie: „obym nie miała nadziei na lepsze”. Z całości dokumentu wyłania się smutny obraz pogrążonej w depresji, przygniecionej życiem kobiety i nieudolnego państwa, które nie zapewnia obywatelom i obywatelkom niezbędnego do godnego życia minimum.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Wariant tytułu: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
215-232 k. luź. ; 21 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1980 do 1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18938/II vol. 1.
Uwagi: 
Maszynopis, zapis jednostronny, na końcu parafka autorki (długopis, czarny tusz). Skreślona foliacja autorki, ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Na pierwszej stronie adnotacja ZNiO/PTS długopisem (niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Sierpień ’80 w odbiorze społecznym, konsekwencje wydarzeń sierpniowych dla życia przeciętnego człowieka, ubóstwo i niesprawiedliwość w PRL, depresja, przygnębienie, Solidarność, nierówności społeczne, rozwarstwienie społeczne, polityka PRL
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia