publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.

Krytyczna refleksja Elżbiety Kloski nad wydarzeniami sierpniowymi. Autorka dzieli się uwagami na temat polityki PZPR wobec robotników, znaczenia strajków dla roli partii, ideału robotnika, postaw patriotycznych w socjalistycznym ustroju i prawdziwych przyczyn strajków oraz wskazuje konieczne działania partii na rzecz utrzymania spokoju. Całość pracy utrzymana w języku propagandowej nowomowy.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Wariant tytułu: 
Alarm dla partii – osobiste refleksje na tle spraw Wybrzeża
Miejsce powstania: 
Gdańsk
Opis fizyczny: 
321-326 k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18934/II vol. 2
Uwagi: 
Maszynopis, luźne kartki, drobne poprawki i dopiski (długopis, niebieski tusz), zapis jednostronny, papier pożółkły, naderwany na brzegach, ołówkiem w górnych krawędziach paginacja ZNiO, przekreślona foliacja autorki. Autorka stosuje wzmocnienia przekazu, używając przy wybranych słowach rozstrzelonych odstępów między znakami. Na pierwszej stronie dopisek osoby przyjmującej pracę do konkursu z nr pamiętnika – 219 (długopis, niebieski tusz). Na końcu podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
ocena wydarzeń sierpniowych, socjalizm, przyczyny Sierpnia ‘80
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia