publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”.

Autorka kryjąca się pod pseudonimem „Wczasowiczka” wspomina wydarzenia sierpniowe i opowiada o ich konsekwencjach – na gruncie prywatnym i społecznym.  Obszerne, luźne, miejscami chaotyczne a czasem emocjonalne refleksje dotyczą m. in. przebudzenia świadomościowego autorki, która porzuca „dotychczasową bierność popychanego tłumoka” i rozpoczyna swoisty proces krytycznego myślenia. Zapiski zawierają fragmenty odnośnie ówczesnej sytuacji kraju i na świecie, nieznośnych znojów codzienności, momentami są to także rozważania natury egzystencjalnej. „Wczasowiczka” stawia sobie szereg pytań, na które uparcie szuka odpowiedzi. Świadomie obserwuje zachodzące zmiany i spisuje swoje przemyślenia w niezwykłym świadectwie odzyskanego poczucia sprawczości.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Wariant tytułu: 
Wspomnienia z sierpnia 1980 r.
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
367-388 k. luź. ; 31 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1980 do 1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18936/II
Uwagi: 
Rękopis (długopis, niebieski tusz), zapis dwustronny, forma czystopisu, pismo czytelne, kartki gładkie, papier pożółkły. Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Adnotacje ZNiO lub PTS ołówkiem i długopisem (czarny i niebieski tusz). Na końcu wspomnień podpis i adres autorki. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie codzienne w PRL, konsekwencje społeczne i polityczne wydarzeń sierpniowych, zaangażowanie polityczne Polek i Polaków w wyniku strajków robotniczych, poczucie sprawczości kobiet, poszukiwanie tożsamości
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia