publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 r.

Anonimowa praca nadesłana na konkurs dotyczący wspomnień z wydarzeń sierpniowych, w których autorka – pisząca pod pseudonimem „Warszawianka” – wyraża ekstatyczną radość z powodu zwycięstwa ludzi pracy, z zaangażowaniem nawołując do gorliwej modlitwy.  Poza apelami o szczerą modlitwę dokument zawiera opisy doświadczeń mistycznych autorki – m.in. spotkań z Matką Boską, snów, jak również spotkania z szatanem. Bogate i barwne zapiski uniesień religijnych.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień 1980. Pamiętniki nie opublikowane – „nie na temat”
Wariant tytułu: 
Uwagi o wydarzeniach w kraju
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
k. 323-326 luź.; 31 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Sygnatura: 
18939/II
Uwagi: 
Rękopis (długopis, niebiesko-zielony tusz), zapis dwustronny, kartka w kratkę. Na pierwszej stronie adnotacja ZNiO/PTS (długopis, niebieski tusz). Widoczne ślady zagięć po składce podwójnej. Ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 r., pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
odbiór społeczny Sierpnia ’80, uniesienia religijne, Matka Boska, wiara Polaków, siła modlitwy, postrzeganie sytuacji społeczno-polityczna po wydarzeniach sierpniowych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1980 do 1981
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste