publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z Powstania Warszawskiego

Zofia Kruszewska opisuje wydarzenia związane z powstaniem warszawskim na terenie Śródmieścia. W zapiskach koncentruje się na ucieczce z ogarniętej walkami Warszawy i swojej późniejszej tułaczce.

Wybuch powstania zaskoczył autorkę w trakcie wizyty u znajomej. Kruszewska podejmuje desperacką próbę powrotu do domu, w czasie której musi kryć się i chować, aby uniknąć zastrzelenia. Napotyka grupę powstańców, którzy pomagają jej przedostać się na ulicę Hożą. Autorka wspomina także wspólne śpiewy warszawiaków, które były formą wspierania powstańców.

Kruszewska decyduje się wyjechać z miasta, choć żal jej zostawiać dom i rzeczy, do których jest przywiązana. W pociągu zaopiekowała się osieroconą, ośmioletnią dziewczynką, która samotnie uciekała z płonącej Warszawy. Zmierza do Częstochowy, ale pociąg jest bezustannie przekierowywany, ostatecznie dociera do Chabówki na Podhalu, z trudem znajduje tam nocleg. Górale są niechętnie nastawieni do przejezdnych i nieufni. Potem autorka udaje się do Krakowa, następnie do Radomia, a jej podróż trwa niemal dwa miesiące. Zdystansowana, zajmująca opowieść Zofii Kruszewskiej wyróżnia się na tle innych pamiętników z okresu powstania warszawskiego.  

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
9 k., format a5
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
udostępniane na potrzeby badań
Data powstania: 
1944
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 7351
Uwagi: 
Pod tą samą sygnaturą znajduje się także osiem listów od rodziny Mickiewiczów oraz tekst pt. Wspomnienia o rodzinie Mickiewiczów w Paryżu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
powstanie warszawskie, losy ludności cywilnej
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia