publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z pierwszych dni września 1939 r. urzędniczki Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, cz. 1

Krzyżanowska, urzędniczka w wydziale prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych (naczelnikiem był wówczas Wiktor Skiwski), opisała początek wojny z perspektywy ówczesnej elity, z którą się stykała, m.in.: zagranicznych dyplomatów, wysokich urzędników państwowych i przedstawicieli świata kultury. Autorka była wtedy młodą, pełną nadziei i wiary w ideały dziewczyną. Przed wojną cieszyła się pracą, udanym życiem koleżeńskim; mieszkała przy Krakowskim Przedmieściu (w tym samym domu mieszkała matka sekretarza ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych, Jana Szembeka, Ptaszyńska) z matką i ukochanymi jamniczkami – Kumcią i Zulą. Ten świat skończył się dla Krzyżanowskiej wraz z wybuchem wojny, a kolejne dni utwierdzały ją w przekonaniu, że dotychczasowe wspaniałe życie stało się przeszłością. Autorka opisała m.in.: pierwsze naloty na Warszawę, nastroje panujące wśród personelu dyplomatycznego, ewakuację personelu MSZ do Krzemieńca (wyjechała razem z matka i psami), żydowską rodzinę Golendrów, u których zamieszkała po przybyciu do miasteczka. W Krzemieńcu ewakuowani próbowali żyć dawnym rytmem – zorganizowano pracę ministerstwa, trwało życie towarzyskie. Definitywny kres złudzeń nadszedł wraz z bombardowaniem 13 września i ostatnią odprawą w MSZ. Autorka została w Krzemieńcu (ewakuowano jedynie najpotrzebniejszy personel), z rozpaczą obserwując ewakuację większości swoich znajomych i przyjaciół.

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
W 45. rocznicę
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
7 k. luź. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1984
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 19/86
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Maszynopis o charakterze czystopisu, z nielicznymi ręcznymi nadpisaniami w przestrzeni wersowej (długopis, niebieski tusz), drobne poprawki i skreślenia. Foliacja autorki, zapis jednostronny. Na pierwszej karcie dopisek ołówkiem osoby archiwizującej z sygnaturą, nazwiskiem i adresem autorki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
początek wojny w Warszawie, praca w MSZ w pierwszych dniach września 1939 r., korpus dyplomatyczny w 1939 r., ewakuacja personelu MSZ do Krzemieńca i Rumunii
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1939
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: