publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia repatriantki

Pochodzącej z terenu dzisiejszej Ukrainy Krystyna Węgrzyn szczegółowo przedstawiła losy bliższej i dalszej rodziny rodziny podczas II wojny światowej, bazując na pamięci własnej i relacjach przekazanych bezpośrednio od opisywanych osób (opowieści, listy). Autorka opisała dzieje poszczególnych rodzin, których losy przeplatały się z jej własnymi, m.in. ciotki Kazimiery – siostry matki autorki – która z mężem i synkiem została wywieziona na Syberię i w nieregularnych listach przekazywała wiadomości z zesłania. Równolegle Węgrzyn opisała swoje życie w Targowicy pod okupacją sowiecką i niemiecką, opisując różne sposoby adaptacji do zmieniających się warunków. Podczas okupacji pracowała m.in. jako nauczycielka, mieszkała z rodzicami i siostrą. Wspomniała o ważnych wydarzeniach: epidemii tyfusu w Czeremuszkinie w 1941 r. i zbrodni w Bohordyczynie dokonanej przez OUN-UPA w 1944 r. Węgrzyn przedstawiła okoliczności opuszczenia rodzinnych stron – narastające poczucie zagrożenia i coraz większą liczbę napadów na polską ludność pod koniec wojny; opisała także przesiedlenie – przygotowania do wyjazdu, nastroje wśród lokalnej społeczności, warunki transportu i długą drogę na tzw. Ziemie Odzyskane. Autorka opisała też proces adaptacji przesiedleńców i warunki egzystencji oraz stosunki z miejscowymi Niemcami, których oceniała jako uprzejmych i pracowitych. Po przesiedleniu Węgrzyn zdała maturę i pracowała jako nauczycielka, m.in.: w Sokołowicach, Cieślach, Oleśnicy i Długołęce, dokąd przeniosła się wraz z mężem po ślubie w 1947 r.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Cieśle
Opis fizyczny: 
k. luź. 170–199 ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18928/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, drobne poprawki (długopis, czerwony tusz; korektor; pióro – czarny atrament). Przekreślona foliacja autorki – ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny. Załączona kserokopie różnych dokumentów i zaświadczeń polskich (1937–1947) oraz radzieckich (k. 190–199). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wyselekcjonowana do ewentualnego druku.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie pod okupacją sowiecką i niemiecką podczas II wojny światowej, zbrodnie na ludności polskiej w czasie II wojny światowej, przymusowe przesiedlenia
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1990
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia