publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia [Po raz pierwszy…]

Autorka opowiada o swoim dzieciństwie, kiedy mieszkała z rodziną na wsi Troick w Kraju Krasnojarskim na Syberii. Tekst jest pisany po polsku, ale z silnymi naleciałościami rosyjskimi.

Miała 8 lat, kiedy po raz pierwszy się zakochała. Wybrankiem jej serca był Piotr, polskiej rodziny zesłańców. Mieszkał z matką i siostrą, byli bardzo biedni. Rodzina autorki też była dosyć uboga. Dziadek (Blinow) był kowalem, zawsze coś majsterkował, naprawiał. Wieśniacy płacili mu, czym mogli. Od biednych jednak nie brał nic. Dzieci marzyły, że ich ojcowie wrócą z wojny. Ale jej ojciec nie wrócił. W 1987 r. odwiedziła w Berlinie zbiorową mogiłę żołnierzy radzieckich.

Autorka wspomina o pracy zesłańców w kołchozie. Opowiada też o zwyczajach bożonarodzeniowych w ich domu. Odbywały się wtedy wróżby na przyszłego narzeczonego, np. kogut miał pokazać, jakiego męża będzie miała dana dziewczyna; ilość kawałków drewna, wziętych na plecy, zdradzała czy wyjdzie za mąż na następnym roku; a walonki rzucone na śnieg wskazywały, gdzie wyjdzie za mąż. Było wesoło. Ale Nina nie wróżyła sobie, bo była zakochana w Piotrze. Nadal go pamięta, choć minęło wiele lat. Czeka, że Piotr ją odszuka i przeczyta jej wspomnienia i to wyznanie miłości.

Miejsce powstania: 
Grodno (Białoruś)
Opis fizyczny: 
mps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2000
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/3027
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Grudzień 26, 2000
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia