publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia pisane na konkurs dot. powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 r.

Wspomnienia nadesłane na konkurs dotyczący powodzi z 1997 r. zgłoszone w kategorii „Wspomnienia uczestnika powodzi”.  Autorka – godło „Malwa” –  mieszkanka jednej z podwrocławskich wsi, opisuje swoje przeżycia z tego okresu i zalanie domu.  Wspomnienia rozpoczynają się zapisem zwykłej codzienności poprzedzającej kataklizm: wyjazdem dzieci na wakacje, podróżą służbową męża. Opisowi ewakuacji wioski towarzyszy m. in.  zdziwienie autorki, obserwującej niemrawe przygotowania mieszkańców, która nie rozumie początkowej bierności innych: „Dlaczego ci ludzie nic nie robią? Na co czekają? Mam ochotę krzyczeć – ludzie ruszajcie się (…)”. Jednocześnie sama oczekuje interwencji męża (nieobecnego na miejscu) celem uzyskania informacji o sytuacji w wiosce, w której sama się znajduje: „Dzwonię do męża, który jest tysiąc kilometrów od nas i radzę mu, żeby się skontaktował z komitetem przeciwpowodziowym w naszej gminie /o ile taki jest/ i postarał się dowiedzieć więcej szczegółów”. Wspomnienia autorki są chronologicznie uporządkowanym zapisem wypadków z okresu powodzi: konkretnych działań podejmowanych przez mieszkańców, reakcji ludzi – zarówno bezpośrednio zagrożonych zniszczeniami, jak i zaangażowanych pośrednio – znajomych, sąsiadów, obcych ludzi chcących pomóc. Całość momentami przybiera nieco patetyczny ton, jak np. w zakończeniu wspomnień, kiedy autorka życzy sobie, aby tragiczne doświadczenie powodzi odmieniło na lepsze życie lokalnej społeczności: „chciałabym, aby ta powódź była dla naszej, biednej, małej wioski tym czym Nil był dla Egiptu (…). Może dzięki Bogu i dobrym ludziom (…) obudzi się w naszej małej społeczności dobry duch uśpiony przez minione dziesięciolecia (…)”.

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
[Chciałabym…]
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
9 s. ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1997
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 46/98
Uwagi: 
Kopia maszynopisu o charakterze czystopisu. Na pierwszej i ostatniej karcie odręczny dopisek wielkimi literami: MALWA. Zapis jednostronny. Wspomnienia są częścią zbioru obejmującego siedem konkursowych prac nadesłanych na konkurs „Powódź” - konkurs na fotografię, reportaż, artykuł i wspomnienie z lipcowej powodzi 1997 r., organizowany przez ZNiO, red. Miesięcznika „Odra” oraz Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
powódź stulecia, powódź tysiąclecia, postawy ludzkie w obliczu zagrożenia, zniszczenia powodziowe, relacje sąsiedzkie, powódź na wsi
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1997
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia