publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia pisane na konkurs dot. powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 r.

Anonimowe wspomnienia mieszkanki Wrocławia, nadesłane na konkurs dotyczący powodzi  z 1997 r. zgłoszone w kategorii „Wspomnienia uczestnika powodzi”. Autorka, kryjąca się pod godłem „Budzisława” opisuje swoje przeżycia z lipca 1997 r., z tzw. powodzi tysiąclecia, która nawiedziła wówczas m. in. południową i zachodnią Polskę.  Wspomnienia są zapisem wypadków z powodzi we Wrocławiu i ukazują cały tragizm sytuacji – od opisu powoli nadchodzącej katastrofy, wśród w większości nieprzygotowanej społeczności Wrocławia, do wydarzeń z jądra żywiołu oczami bezpośredniej uczestniczki i świadkowej. Budzisława opisuje kolejne zniszczenia, wspólne działania mieszkańców i mieszkanek na rzecz obrony miasta, nastroje sąsiedzkie prozaiczne problemy, które nie zniknęły („trzeba pomóc sąsiadce wyprowadzić psa / a pies duży i ciężki (…)”.

Dokument jest bardzo interesującym zapisem zderzenia dwóch różnych zachowań w obliczu nieznanego, nadchodzącego niebezpieczeństwa oraz reakcji na tę odmienną postawę. Autorka reprezentuje podejście aktywne, rzeczowe – przyjmuje możliwą realność zagrożenia, wynikającą z obiektywnych przesłanek i w miarę możliwości podejmuje działania. Drugie – przeważające – jest obrazem myślenia życzeniowego, zaklinającego rzeczywistość i głuchego na racjonalne argumenty – jedną z osób tak reagujących jest np. mąż autorki, ale jest to tendencja dominująca również w oficjalnych komunikatach („systematycznie nas ogłupiano”). Sama autorka komentuje z wyraźną ironią i sarkazmem (miejscami wprost z pogardą) takie postępowanie, zaś jej obawy są bagatelizowane, a działania obśmiewane jako typowe kobiece zamartwianie się („Nie panikuj!” – pada ostrzeżenie”). Wspomnienia często przybierają charakter gorzkiej refleksji, kiedy czynna postawa autorki, zamiast ze zrozumieniem spotyka się z wieloma uprzedzeniami a często niechęcią.

Autor/Autorka: 
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1997
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 46/98
Uwagi: 
Kopia maszynopisu o charakterze czystopisu. Widoczne poprawki w dokumencie za pomocą doklejania wycinków pasku papieru z tekstem na dokumencie. Luźne kartki spięte przy użyciu zszywki. Nieliczne dopiski i skreślenia odręczne. Na pierwszej i ostatniej karcie odręczny dopisek wielkimi literami: BUDZISŁAWA. Wspomnienia są częścią zbioru obejmującego siedem konkursowych prac nadesłanych na konkurs „Powódź” - konkurs na fotografię, reportaż, artykuł i wspomnienie z lipcowej powodzi 1997 r., organizowany przez ZNiO, red. Miesięcznika „Odra” oraz Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
powódź stulecia, powódź tysiąclecia, postawy ludzkie w obliczu zagrożenia, zniszczenia powodziowe, relacje sąsiedzkie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1997
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia