publikacje

Wróć do listy

Wschodnie losy Polaków

Wspomnienia z dzieciństwa, przeżytego na Wołyniu. Autorka opisuje, jak Ukraińcy napadli na wieś, w której mieszkała z rodzicami i rodzeństwem.

Mieszkali we wsi Wola Ostrowiecka, gm. Huszcz, pow. Luboml. W dniu 30.08.1943 r. Ukraińcy otoczyli ich wieś i kazali wszystkim stawić się na zebraniu w szkole. Ojciec autorki zdecydował, że pójdzie sam, a reszcie rodziny nakazał się pochować. Ze swych kryjówek słyszeli napastników, jak rabowali z domu cenniejsze rzeczy. Brat zauważył, że palą dom sąsiadów. Wtedy postanowili uciec w zarośla, gdzie przeczekali do wieczora. Nocowali przy ciałach zamordowanych ludzi, których Ukraińcy wygarnęli z kościoła. Z kolei spośród osób  zebranych w szkole, Ukraińcy wyprowadzili mężczyzn i zabili ich siekierami, zaś kobiety żywcem spalono. Ocaleni udali się do Jagodzina, gdzie rodzina autorki zamieszkała w czyimś baraku. Tam skontaktowali się z oddziałem partyzanckim AK. Matka i ciotka przędły dla nich wełnę, a Franciszka wraz z siostrą cioteczną robiły z niej rękawice, swetry, skarpety. Z kolei partyzanci jako zapłatę przynosili im żywność. Taka wymiana miała miejsce jesienią i zimą, przez dwa sezony. Latem pracowali u ludzi za łyżkę strawy, bądź stare ubranie. Po przejściu Armii Czerwonej przez Bug, zostali ewakuowani na tereny wyzwolone. Ale i tu musieli na początku pracować u ludzi na kawałek chleba.

Po wojnie rodziny pomordowanych postawiły pomnik w miejscowości Ruda Opalin (dawne woj. chełmskie), aby uczcić ich pamięć.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Włodawa
Opis fizyczny: 
2 s. ; 30 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
bez ograniczeń
Data powstania: 
1990
Stan zachowania: 
dobry, bez uszkodzeń
Sygnatura: 
AWII/323
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Uwagi: 
Data powstania jest przybliżona
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
rzeź wołyńska; ucieczka
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia