publikacje

Wróć do listy

Wiersze

Każdy wiersz jest nieregularny zarówno pod względem rytmu, ilości sylab w wersie jak i występowaniu rymów. Pojawiają się metafory, wiersz jest ciekawy.

„Dla Krysi od Wiesi” jest to wspomnienie wieczornych rytuałów w baraku Pawiaczek. Autorka opisuje: modlitwę odmawianą przez jedną z więźniarek, pieśń śpiewaną przez inną, wspólne przygotowywanie kolacji. W wierszu można odnaleźć informację, że więźniarki dzieliły się jedzeniem otrzymanym w paczkach.

Wiersz „Powrót” stanowi opis drogi do domu po wyzwoleniu. Autorka nazywa więźniów „dziwacznymi upartymi podróżnymi”, którzy ciągną do domów z obawą, że przywita ich pustka. Liryk zawiera przejmujący opis krajobrazu po wojnie.

Wiersz „Danusia Brzosko” jest opisem sytuacji schwytania w obozie chłopaka, który przyszedł odwiedzić swoją chorą na tyfus oblubienicę w szpitalu obozowym. Przyłapany na tym uczynku posądzony został o planowanie buntuw obozie, lecz udało mu się wytłumaczyć, że chodziło „tylko o miłość”.

„Alina Pleszczyńska” traktuje o „urokach” życia obozowego. Autorka wymienia nazwiska współwięźniarek, opisuje apel, rozważa, czy prowadzone w obozie życie jest realnym, czy też nie:

„nasz prawdziwy szpital i Radio Majdanek

prawie prawdziwe”.

W wierszu znajduje się też opis śmierci matki jednej z więźniarek.

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
XIV-5, v.50
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1998
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
XIV-5, v.50
Tytuł kolekcji: 
Opracowania
Uwagi: 
Nie znana jest data powstania utworów. Przepisane zostały w 1998 roku.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne