publikacje

Wróć do listy

Tyle uczuć się mieści między jednym uderzeniem serca a drugim

Wspomnienia Zofii Wielgusiewicz utrzymane w sprawozdawczym tonie, bez uwag o charakterze osobistym. Bohaterka opowiedziała o Kresach, dzieciństwie i młodości spędzonych we Lwowie, gdzie uczęszczała do Państwowego Gimnazjum Królowej Jadwigi (gimnazjum sióstr felicjanek), a później studiowała Wydziale Nauk Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kazimierza. Okupację przeżyła głównie w Kielcach, gdzie ją i męża w trakcie podróży poślubnej zaskoczył wybuch wojny. Podczas okupacji była m.in. wolontariuszką w kieleckim szpitalu, wielokrotnie wykazując się odwagą, pomysłowością i zaradnością. Wielgusiewicz wspomniała o losach męża podczas wojny, kontaktach z Niemcami, spotkaniu z francuskimi Żydami wiezionymi do Treblinki. W pierwszych powojennych latach Wielgusiewicz trafiła na tzw. Ziemie Odzyskane; pracowała najpierw we wrocławskim PKS, a kiedy nie była w stanie za zarobione pieniądze utrzymać rodziny, pojechała sama do Wałbrzycha, aby pracować w kopalni węgla. W kolejnych latach mieszkała jeszcze m.in. w Lubaniu (z mężem), Jeleniej Górze, a w 1950 r. ponownie znalazła się we Wrocławiu, gdzie osiadła na stałe.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[9] k. : fot. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 2
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe
Uwagi: 
Wydruk komputerowy jednostronny. Kartki zszyte metalową zszywką. W tekście skany (zminiaturyzowane) rodzinnych fotografii i pamiątek (m.in. indeks, zaświadczenie o zatrudnieniu), ponumerowane i opisane (17). Praca zawiera również skan odręcznego rysunku drzewa genealogicznego rodziny Zofii Wielgusiewicz (rys. 13) wykonany przez jej córkę – Ewę Rut. Dokument składa się z czterech ponumerowanych i zatytułowanych części, układających wspomnienia w porządku chronologicznym (1. Dzieciństwo, 2. Młodość, 3. Wojna, 4. Po wojnie). Każdą część rozpoczyna cytat z twórczości Z. Herberta. Na stronie tytułowej ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę (punktacja). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie rodziny mieszczańskiej w przedwojennym Lwowie, okupacja w Kielcach, życie w powojennym Wrocławiu, aktywność zawodowa kobiet, transporty Żydów do Treblinki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1916 do 2010
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia