publikacje

Wróć do listy

Trzy etapy. Wspomnienia nauczycielki z lat 1949–1956

Praca Marii Krzyszkowskiej-Piwowarskiej została nadesłana na konkurs dotyczący wspomnień nauczycieli uczących w pierwszych powojennych latach. Autorka opisała swoją pracę zawodową w latach 1945–1956 oraz swoje losy i przeżycia w tym okresie. Piwowarska wspomniała także o swojej pracy zawodowej i życiu osobistym z czasów spoza narzuconego przedziału: w okresie przed II wojną światową i podczas okupacji; całość wspomnień obejmuje trzy etapy: okres przedwojenny, okupację i lata powojenne. Absolwentka Seminarium Nauczycielskiego w Piotrkowie Trybunalskim, zaczęła pracę w szkole wiejskiej. Po przeprowadzce do Gdyni m.in. prowadziła świetlicę dla poborowych w Gdyni, później zaś prowadziła zajęcia dla żołnierzy w jednostce wojskowej na Westerplatte. Jej mąż służył w marynarce wojennej. W czasie wojny została wysiedlona z Gdyni; okupację spędziła z dziećmi w Piotrkowe. Mąż opuścił Polskę w 1939 r. na pokładzie ORP Błyskawica, spotkali się dopiero o wojnie. W 1957 r. wraz z rodziną powróciła do Gdyni, gdzie uczyła w liceum. Autorka we wspomnieniach przywołała blaski i cienie pracy nauczycielskiej, dokładnie ukazała warunki pracy w  powojennym szkolnictwie (m.in.: sposób organizacji pracy, kwestie ideologiczne i polityczne, najczęstsze problemy). Nie stroniła także od wpisów o zabarwieniu emocjonalnym, na tle wydarzeń związanych z karierą zawodową ukazując szczerze swoje życie rodzinne, małżeństwo, macierzyństwo, osobiste zwycięstwa, problemy i dramaty (m.in. tragiczną śmierć dziecka).

Inny tytuł: 
„TRZY ETAPY”. Wspomnienie nauczycielki – lata 1949–1956 r.
Miejsce powstania: 
Gdynia
Opis fizyczny: 
161–171 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 90/91
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, drobne poprawki (literówki, interpunkcja), nieliczne skreślenia i dopiski autorki czynione piórem (czerwony atrament) i długopisem (niebieski tusz). Kartki luźne, spięte przy użyciu metalowego spinacza, podniszczone na brzegach. Na pierwszej karcie dopisek „Gdynianka” oraz data wpłynięcia dokumentu do archiwum: 4.12.1988 r. (długopis, niebieski tusz). Skreślona foliacja autorki, ołówkiem (prawy górny róg) foliacja archiwum. Zapis jednostronny. Dołączona karteczka z nazwiskiem i danymi adresowymi (rękopis – pióro, fioletowy atrament). Praca konkursowa nadesłana na ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Duszpasterstwo Nauczycieli w Gdańsku w 1988 r., konkurs pod patronatem bp. Tadeusza Gocławskiego: 1. Pamiętnik lub wspomnienie nauczycieli uczących w latach 1945–1956. 2. Wypowiedź pt. Kim właściwie jestem jako nauczyciel?.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
historia przedwojennej nauczycielki, świetlica i nauczanie żołnierzy na Westerplatte, sposób i organizacja działalności szkolnictwa po II wojnie światowej, sytuacja i rola nauczycieli w nowym ustroju politycznym po 1945 r.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1928 do 1988
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia