publikacje

Wróć do listy

Sześć lat wyrwanych z życia. Wspomnienia z tułaczki na Syberii i Kaukazie w latach 1940–1946

Zapiski Krynickiej-Kawczak rozpoczynają się wspomnieniem szczęśliwej wiosny 1939 r., kiedy po przeprowadzce wraz z mężem ze Lwowa do Katowic w końcu udało się jej zaadaptować w nowym miejscu. Piękne mieszkanie, dobra sytuacja finansowa, nowi przyjaciele i narodziny pierwszego syna – tak wyglądało życie autorki w 1939 r. Sielankę przerwał wybuch wojny. Krynicka była wtedy wraz z rodziną w Bolechowie u swojej matki. Niespełna rok później cała trójka została wywieziona w głąb Związku Radzieckiego, na Syberię. Kolejne lata autorka spędziła na zesłaniu – najpierw wspólnie z mężem, a po jego aresztowaniu w 1942 r. sama z małym synem. Tułaczka zakończyła się repatriacją i powrotem autorki z dzieckiem do Polski w 1946 r. Mąż, po zatrzymaniu i dwuletnim pobycie w areszcie śledczym, otrzymał wyrok 10 lat łagru – jego dalsze losy nie są znane. Wspomnienia opisują początek wojny (warunki życia, wkroczenie wojsk radzieckich do Bolechowa, reakcje mieszkańców) i utratę szczęśliwej stabilności codziennego życia; przede wszystkim jednak są świadectwem losów zesłańców: od momentu wywózki na Syberię po kolejne deportacje do nowych miejsc. Autorka przedstawiła w nich szczegółowy opis drogi w głąb ZSRR, warunków podróży, bytowania i przetrwania na zesłaniu (zakwaterowanie, klimat, praca, choroby, wyżywienie, szykany, relacje z innymi zesłańcami).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[1] k., 72 k.; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1989
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
16770/II, mf 35940
Uwagi: 
Nieliczne poprawki i dopiski (długopis, niebieski tusz). Strona tytułowa – rękopis (długopis, niebieski tusz). Na ostatniej karcie wspomnień podpis autorki wraz z adresem. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wywózka i życie w łagrach (Asino, Suchoj Łog), aresztowanie męża, praca w tajdze, samotne macierzyństwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia