publikacje

Wróć do listy

Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej

Józefa Wesołek opowiada o swoim życiu, koncentrując się na latach II wojny światowej. Opisuje m.in.: swoją działalność konspiracyjną, tortury na Gestapo, przeżycia i codzienność obozową w Ravensbrück – katorżniczą pracę, warunki egzystencji, selekcje, eksperymenty. Z wdzięcznością wspomina opiekę Szwedów podczas półrocznego pobytu w Szwecji po opuszczeniu Ravensbrück. Dokument jest efektem sześcioipółgodzinnego wywiadu, przeprowadzonego z Wesołek przez Antoninę Hobler.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Więźniarka Ravensbrück – Józefa Wesołek
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 113–121; fot., 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/4 t. 1
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Do życiorysu dołączona fotografia bohaterki. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu. Tekst w tomie pt. „Życiorysy krwią pisane. Wywiady z członkami Związku Bojowników o Wolność i Demokrację”. Wywiady przeprowadziła Antonina Hobler.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
Przesłuchania na Gestapo – tortury, obozy śmierci, rzeczywistość obozowa, niemieckie zbrodnie na ludzkości, eksperymenty „medyczne” w Ravensbrück, transporty z powstania warszawskiego, pobyt w Szwecji więźniarek z Ravensbrück, pomoc Szwedów dla więźniarek z Ravensbrück
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1902 do 1979
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
biografia/życiorys