publikacje

Wróć do listy

Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej

Relacja Cecylii Krzesińskiej dotyczy przede wszystkim jej przeżyć z II wojny światowej. Bohaterka opisuje okupację Wilna, życie w getcie i w obozach koncentracyjnych, dokąd trafiła po likwidacji getta. Krzesińska wspomina koszmarne i traumatyczne warunki egzystencji w obozach: okrutną przemoc, głodzenie, mordowanie, oraz swoją ucieczkę i niezwykłe spotkanie z matką przyszłego męża. Ostatni fragment opowieści autorki dotyczy jej życia po wojnie, kiedy wyszła za mąż i założyła rodzinę. Dokument jest rezultatem siedmiogodzinnego wywiadu, przeprowadzonego z Krzesińską przez Antoninę Hobler.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Więźniarka Stutthofu – Cecylia Krzesińska
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 80-86; 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/5 t. 1.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Skreślona oryginalna foliacja, ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. W tekście Krzesińska wymienia nazwiska esesmanów z obozu w Krzemieniewie. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
przedwojenne życie w Wilnie, getto żydowskie w Wilnie, likwidacja getta wileńskiego, eksterminacja Żydów wileńskich, warunki egzystencji w obozie koncentracyjnym Stutthof, podobóz w Krzemieniowie, życie w powojennej Polsce
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1923 do 1981
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
biografia/życiorys