publikacje

Wróć do listy

Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej

Pogadanka wygłoszona dla młodzieży Szkoły Podstawowej nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju we Wrocławiu przy ul. Górnickiego 20, w której Janina Kita przedstawia udział kobiet w walkach o wolną ojczyznę podczas II wojny światowej. Autorka ukazuje wielowymiarowy charakter zaangażowania Polek i różne formy podejmowanej walki, nie ograniczając się tylko do kobiet żołnierek – mówi o nauczycielkach, łączniczkach, sanitariuszkach, spadochroniarkach i wielu innych kobietach aktywnie walczących z okupantem i o wolną ojczyznę. Wspomina też udział kobiet w Ludowym Wojsku Polskim i na innych frontach. Na koniec przytacza swoje osobiste doświadczenie z powstania warszawskiego, kiedy została przygnieciona kawałkiem betonowego bloku.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Udział kobiet-Polek w walkach o wolność w II wojnie światowej
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 151–154; 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1986
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/3
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
Polki walczące podczas II wojny światowej, formy udziału kobiet w walce o wolność, walka kobiet
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne