publikacje

Wróć do listy

Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej

Autobiograficzna opowieść Aleksandry Starosty, w której przedstawia swoje życie, koncentrując się przede wszystkim na tragicznych latach II wojny światowej, kiedy straciła dziecko, męża i zdrowie. Autorka relacjonuje swoje przeżycia m.in. z czasu okupacji oraz w kolejnych obozach koncentracyjnych – opisując koszmarne warunki egzystowania i swoją drogę do wolności. Przedstawia również powojenne lata i przeżycia. Dokument powstał w wyniku przeprowadzonego ze Starostą siedmiogodzinnego wywiadu. Wywiad przeprowadziła Antonina Hobler, spisała Janina Klawińsz.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Więźniarka Pawiaka, Gross-Rosen, Sachsenhausen
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 67-73; 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1986
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/3
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Na końcu podane godziny przeprowadzania wywiadu. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
życie przed wojną, II wojna światowa, strata dziecka, eksperymenty medyczne na więźniarkach w Ravensbrück, powojenne życie byłej więźniarki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1911 do 1986
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
biografia/życiorys