publikacje

Wróć do listy

Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej

Janina Wysoczńska-Klawińsz wspomina Marię Pelczarską, którą poznała na zesłaniu, podczas krótkiego pobytu w miejscowości Bolszaja Murta. Autorka opisuje m.in. okoliczności, w jakich trafiła na zesłanie, warunki obozowej egzystencji i krótko portretuje osobę Maryli Pelczarskiej, która – obok Stefani Borkowskiej, Anieli Dziewulskiej oraz Grażyny Sokołowskiej-Lipińskiej – została wymieniona jako aktywna działaczka i współorganizatorka edukacji w łagrze. Autorka podkreśla, że pomimo krótkiego wspólnego pobytu (Klawińsz została przeniesiona do innego obozu) wspomina Pelczarską niezwykle ciepło – wiele jej zawdzięcza. Szczęśliwym trafem kobietom udało się spotkać po latach we Wrocławiu, gdzie obie zamieszkały po powrocie z zesłania. Wspomnienie kończy fragment mowy pożegnalnej, wygłoszonej na pogrzebie Pelczarskiej w 1986 r.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Spotkania z Marią Pelczarską
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 27–41: fot.; 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1986
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/1-2
Uwagi: 
Dwa egzemplarze wspomnień: wersja brudnopisowa (k. 27–33) z drobnymi poprawkami, skreśleniami i dopiskami – w przestrzeni miedzywersowej i na marginesach (ołówek, pióro – czarny atrament), i czystopisowa (k. 34–41). Na ostatniej stronie wklejona fotografia. Kartki spięte metalowym spinaczem, zapis jednostronny. Ślady po dziurkaczu (lewy brzeg strony). Na końcu wspomnień podpis autorki (pióro, czarny atrament). Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie w łagrze, Maria Pelczarska na zesłaniu, opieka i zaangażowanie Marii Pelczarskiej, pomoc dla rodaczek na zesłaniu, Bolszaja Murta, losy zesłańców po powrocie do kraju, tajny uniwersytet w łagrze, nauka na zesłaniu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1986
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia