publikacje

Wróć do listy

Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej.

Maria Niedojadło opowiedziała Antoninie Hobler swój życiorys, w skrótowej formie prezentując najważniejsze fakty i zdarzenia z lat przedwojennych, czasu wojny i okresu powojennego. Bohaterka opisuje m.in. swój wkład w tajne nauczanie podczas okupacji oraz ścieżkę kariery zawodowej po 1945 r. oraz zaangażowanie społeczne, za które otrzymała w 1964 r. Złoty Krzyż Zasługi. Dokument jest efektem przeprowadzonego z Niedojadło trzyipółgodzinnego wywiadu. Wywiad przeprowadziła Antonina Hobler.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Uczestniczka tajnego nauczania – Maria Niedojadło
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 122–125; fot., 31 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
182/94/4 t. 1.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Do życiorysu dołączona fotografia bohaterki. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu. Tekst w tomie pt. „Życiorysy Krwią pisane. Wywiady z członkami Związku Bojowników o Wolność i Demokrację”. Wywiady przeprowadziła Antonina Hobler.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Wrzesień 11, 1979
Główne tematy: 
działalność w konspiracji, tajne komplety podczas II wojny światowej na wileńszczyźnie, edukacji i szkolnictwo po 1945 r. w PRL
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1913 do 1979
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
biografia/życiorys