publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja dziewczyny wywiezionej z powstania warszawskiego do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Zofia Prochowska opisuje okoliczności znalezienia się w obozie (przed Ravensbruck, przez 8 dni była w innym obozie, w Mathausen) oraz krótko opisuje swoja przeżycia z obozu – przybycie, wykańczającą prace w fabryce samolotów oraz przeprowadzane na niej eksperymenty medyczne z flegmoną, swoją walkę o przetrwanie i lęk przed śmiercią w krematorium. Ciąg dalszy wspomnień autorka zapowiada spisać w kolejnym wypracowaniu (nieobecnym jednak w zasobach).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k. luź. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
nienajlepszy: kartka podniszczona na brzegach, zapis ołówkiem zatarty, trudno czytelny.
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument spisany podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis (zapis jednostronny ołówkiem), Zapis na karcie w linię z niemieckiego zeszytu rachunkowego? W prawym górnym rogu dopisek długopisem (czarny): Wywieziona z powstania Warszawskiego do KL, operowana”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Wrzesień 6, 1946
Główne tematy: 
Transport do obozu, życie w obozie koncentracyjnym
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja