publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Apolonii Sobiech obejmuje okres niewolniczej pracy autorki podczas II wojny światowej. Przekaz obfituje w emocjonalne, momentami emfatyczne, quasi-poetyckie zwroty i metafory ('jak jastrząb napada na gniazdka małych ptasząt i wyrywa jedno i leci w świat, tak mię porwano od rodziny i wywieziono w daleki świat”). Swoje świadectwo autorka rozpoczyna wspomnieniem dnia wywózki i rozłąki z najbliższymi, ukazując kolejne etapy życia po przymusowym przesiedleniu, m. in.: warunki pracy u niemieckiego gospodarza, ucieczkę do domu, ponowną deportację, nowego bauera i przymusową ucieczkę w obliczu zbliżającego się frontu. Zapiski kończą przeprosiny autorki – Sobiech tłumaczy się, że nie jest w stanie więcej napisać, gdyż wspomnienia wzbudzają w niej zbyt wiele trudnych emocji.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
2 k. luź. złoż, [2] k. luź. złoż ; 30 cm, 21 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
maszynopis: bardzo dobry, rękopis: średni (rozmazany, wytarty tekst)
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis: zapis obustronny ołówkiem, liczne poprawki i dopiski (ołówek). Na rękopisie na pierwszej karcie dopisek (długopis, czarny tusz): „ Uciekła z robót, do domu”. Maszynopis: zapis jednostronny, czytelny. Na pierwszej karcie dopisek (długopis, czarny tusz): Odpis z oryginału załączonego RZ.” Tekst z licznymi błędami.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Główne tematy: 
niewolnicza praca na rzecz III Rzeszy, eksploatacja przymusowej siły roboczej w niemieckim gospodarstwie, tęsknota za rodziną, młodociane robotnice przymusowe, nadchodzące siły alianckie, koniec II wojny światowej w Niemczech
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1941 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja