publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Eleonory Sobieskiej dotyczy ponad dwuletniego okresu pracy przymusowej w Niemczech w czasie II wojny światowej. Autorka odtwarza chronologicznie poszczególne rozdziały z okresu niemieckiej niewoli opisując m. in. dzień wywózki, pierwszy miesiąc rozłąki, warunki życia i pracy na rzecz bogatego właściciela majątku (w oborze przy krowach), czy ucieczkę statkiem do Danii praktycznie w ogniu walk nadchodzącego frontu i końca wojny.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
IV s. luź. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny, podczas powojennego kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis obustronny (pióro, czarny atrament), charakter czystopisu, zapis dość czytelny. Na pierwszej karcie relacji podpis autorki (pióro, czarny atrament). Zapis na luźnych kartkach karcie w linię z niemieckiego zeszytu? z napisami w języku niemieckim gotycką czerwoną czcionką, np. nagłówek główny o treści*: „Lifte für aufgenommene Funf, Fernfprüche und Fernfchreiben”. Na kartce kolumny z nagłówkami, na dole strony napis „ Spalten mit Schrägschrift nur bei FernFchreiben ausfüllen.” . Kartki spięte przy użyciu zszywki. * w przybliżeniu, zapis przedstawionego odczytu może być nie w pełni prawidłowy – EKB.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Główne tematy: 
praca przymusowa Polek na rzecz III Rzeszy, praca niewolnicza w majątku, tęsknota za domem, młodociane robotnice przymusowe, zbliżający się koniec wojny i front aliancki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja