publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Dokument dotyczy 4. lat pracy przymusowej w Niemczech w czasie drugiej wojny światowej, kiedy autorka przymusowo opiekowała się dziećmi niemieckich gospodarzy. We wspomnieniach z tego okresu, spisanych w formie wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”, autorka koncentruje się przede wszystkim na rozpaczy i bólu spowodowanym przymusowym rozstaniem z rodziną. Wielka tęsknota i dojmująca potrzeba wieści od bliskich są dominującymi emocjami, które wybrzmiewają z relacji. W treści autorka wzmiankuje rm. in. sposób w jaki odbywało się przydzielanie Polaków niemieckim gospodarzom.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. ; 21 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument spisany podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis obustronny ołówkiem, charakter czystopisu, zapis czytelny, zawierający sporo błędów. Na końcu relacji innym charakterem pisma dane autorki: imię i nazwisko (ołówek).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Główne tematy: 
tęsknota za rodzicami i rodziną, nowe życie w nowej rzeczywistości, rozdzielanie rodzin, dziecko w czasie wojny, niewolnicza praca dla III Rzeszy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1941 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja