publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Dokument jest relacją Janiny Szwalbe z lat niewolniczej pracy autorki podczas II wojny światowej. Szwalbe opisuje swoje przeżycia od momentu i okoliczności deportacji do Niemiec pod koniec 1942 r., do wyzwolenia w 1945 r. Zapis przedstawia m. in. warunki i charakter niewolniczej pracy oraz życia na obczyźnie: m. in w fabryce konserw w Lubece. Szwalbe opisuje również swoją ucieczkę do Łodzi i jej konsekwencje – ponowne aresztowanie, pobyt w więzieniu, karnym obozie i ponowną eksploatację w charakterze przymusowej robotnicy.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Tekst powstał po zakończeniu wojny podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis obustronny piórem (ciemnoniebieski atrament). Czystopis, zapis czytelny. Na końcu relacji podpis autorki (pióro, ciemnoniebieski atrament). Na pierwszej stronie dopisek (długopis, czarny tusz) „ Uciekła z robót, aresztowana ponownie”. Podwójna kartka z zeszytu w kratkę.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Główne tematy: 
niewolnicza praca na rzecz III Rzeszy, praca w fabryce, ucieczka z niewoli, wyzwolenie w 1945 r.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja