publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Marii Balinskiej spisana po wojnie w Lubece, dotycząca pobytu i pracy przymusowej w Niemczech. Zapis powstał w 1945 r. w Lubece, podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Dokument obejmuje okoliczności wywiezienia autorki do Niemiec, warunki egzystencji i pracy (czas pracy, zakres obowiązków w kuchni oraz jako służąca)– najpierw wraz ze swoją rodziną na wsi, później samej w mieście. Autorka opisuje swoje relacje z niemiecką gospodynią, z którą się bardzo zżyły oraz nastroje towarzyszące pracy, kiedy przebywała w Lubece i tęskniła za bliskimi, za polskim językiem. W zapiskach podkreśla, że gospodyni odnosiła się do niej z szacunkiem i traktowała bardziej jak współpracownicę. Dodaje również, że lubiła swoją pracę w kuchni, gdzie nauczyła się przygotowywania wielu nowych i nieznanych jej dotąd potraw.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[3] k. luź. ; 21 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Rękopis, zapis obustronny ołówkiem. Charakter czystopisu, zapis dość czytelny. Na końcu relacji, niewyraźny podpis autorki (ołówek).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
młodociana robotnica przymusowa, stosunki Polaków z Niemcami podczas pracy przymusowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja