publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja młodej dziewczyny Kazimiery Cieślakównej Sobolewskiej, dotyczy pięcioletniego okres pracy przymusowej w Niemczech w czasie drugiej wojny światowej a została spisana podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Autorka rozpoczyna swoją opowieść wspomnieniem pierwszego dnia w Niemczech, kiedy po raz pierwszy musiała sprostać nowym realiom. Cieślakówna ze swadą opisuje narzucane jej obowiązki, obejmujące ciężkie fizyczne prace i swoją radość zwiększającą się wraz z obserwowanym nadchodzącym końcem wojny. Kończąc, autorka pisze, że w trakcie kursu ma nadzieję nauczyć się gotowania smacznych i dobrych potraw oraz że zaraz po ukończeniu kursu planuje powrócić do Polski.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. ; 20 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Rękopis (zapis obustronny piórem – czarny atrament) o charakterze czystopisu. Na końcu relacji podpis autorki. Papier miejscami poplamiony, pożółkły.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Listopad 5, 1945
Główne tematy: 
praca przymusowa Polek na rzecz III Rzeszy, fizyczna praca w gospodarstwie, zbliżający się front aliancki, koniec wojny, kurs gospodarczy dla Polek wywiezionych do Niemiec w czasie II wojny światowej
Zakres chronologiczny: 
Od 1940 do 1945
Typ zasobu: 
relacja