publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Janiny Duszy obejmuje jej losy po aresztowaniu w maju 1944 r., do wyzwolenia rok później. Autorka spisała swoje przeżycia tuż po zakończeniu wojny, podczas powojennego kursu gospodarczego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Dusza w zwięzłym opisie bardziej o charakterze faktograficznym niż osobistym, przedstawia kolejne miejsca internowania, ilustrując ich rozkład dnia, swoją niewolniczą pracę (m. in. w fabryce). W krótkim opisie młodej autorki zwraca uwagę dbałość o zapis chronologiczny przeżyć – Dusza podaje dokładne daty dzienne, rozdzielając poszczególne etapy niewoli. Z osobistych zapisków na pierwszy plan wybija się cierpienie spowodowane rozłąką z matką oraz niepokój o losy bliskich.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
4 s. luź. ; 21 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
rękopis, zapis obustronny ołówkiem. Charakter czystopisu, zapis czytelny. Na końcu relacji, podpis autorki (ołówek). Paginacja autorki (środkowa część górnej części strony).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Kwiecień 9, 1945
Główne tematy: 
praca niewolnicza w niemieckim obozach koncentracyjnych, tortury podczas internowania, rozłąka z matką, tęsknota za rodziną, wyzwolenie, niepokój o bliskich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja