publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja dziewczyny o nazwisku Jagielska (pełne imię nieznane) dotyczy trzech lat pracy przymusowej w Niemczech w czasie II wojny światowej. Najwięcej autorka pisze o osobistych uczuciach towarzyszących niewoli, na marginesie tychże wzmiankuje warunki egzystencji i pracy (m. in.. dwunastogodzinna, nocna praca w fabryce). W gorzkiej relacji Jagielskiej powtarzającym się wątkiem jest cierpienie młodej dziewczyny nagle pozbawionej znajomego otoczenia, bliskich osób, która znalazła się w obcych i nieprzyjaznych warunkach.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. ; 21 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument powstał podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis (zapis obustronny piórem – czarny atrament) o charakterze czystopisu, kartka gładka, wyrwana z zeszytu. Na odwrocie drugiej karty, w lewym dolnym rogu podpis autorki „T. Jagielska”. Pismo wyrobione, ładne, równe, pisownia bez błędów.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Wrzesień 6, 1945
Główne tematy: 
praca przymusowa Polek na rzecz III Rzeszy, niewolnicza praca w fabryce, tęsknota za rodziną
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja