publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Ewy Trzeckiej rozpoczyna się opisem wyjazdu z Polski w lipcu 1944 r. i dotyczy jej losów do momentu wyzwolenia niecały rok później. Trzecka opisuje m. in  trasę, którą przebyła razem ze szpitalem niemieckim, gdzie pracowała jej siostra – najpierw przez Polskę: „jechaliśmy pół roku przez Polskę. Było nam dość wesoło nie najgorzej.”. W dokumencie brak zapisków dotyczących przymusowej pracy autorki, gdyż szczęśliwie -  splotem okoliczności i czasu – udało jej się uniknąć tego losu. Autorka kończy swój przekaz wzmianką o ówczesnym miejscu jej pobytu – Lubece.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k. luź. złoż. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument powstał tuż po zakończeniu wojny, podczas powojennego kursu gospodarczego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis o charakterze czystopisu, zapis obustronny piórem (czarny atrament). Na ostatniej karcie podpis autorki (pióro, czarny atrament). Ślady po dziurkaczu. Kartka z niemieckiego zeszytu w linię (czerwona czcionka, kolumny).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Główne tematy: 
zbliżający się koniec II wojny światowej, szpital niemiecki, siły alianckie w Lubece
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja