publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Ireny Jonus (nazwisko nie w pełni czytelne) dotyczy okresu niewolniczej pracy autorki podczas II wojny światowej. Jonus opisuje swoje doświadczenia z przymusowej pracy w niemieckim majątku, m.in. pogarszające się warunki życia w kolejnych latach. Polepszenie egzystencji przyszło wraz z kwietniem 1945 r., kiedy nasilające się naloty alianckie ułatwiały nieco odpoczynek aż wreszcie nastąpiło pełne radości spotkanie z wojskami amerykańskimi i wyzwolenie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. ; 21 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Tekst powstał po zakończeniu wojny podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis o charakterze czystopisu, zapis obustronny piórem (czarny atrament), czytelny. Na ostatniej karcie podpis autorki (pióro, czarny atrament). Podwójna kartka z zeszytu w linię.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Główne tematy: 
niewolnicza praca na rzecz III Rzeszy, praca przymusowa w niemieckim majątku, koniec II wojny światowej w Niemczech, powitanie wojsk amerykańskich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja