Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej
Relacja Marii Koniecznej dotyczy niewolniczej pracy autorki podczas II wojny światowej kiedy wraz z rodziną została wywieziona do Niemiec. Konieczna rozpoczyna wspomnieniem dnia wysiedlenia – 11 listopada 1941 r. – opisując okoliczności wywózki i drogę do Malchina w Meklemburgii, gdzie wraz z rodziną została przydzielona do przymusowej pracy w dużym majątku. W relacji brak osobistych refleksji, jest to raczej ogólna charakterystyka realiów życia na wygnaniu, w tym m. in. ciężkiej fizycznej pracy przeważnie 7 dni w tygodniu. Autorka pisze, że jedyną radością w tamtych dniach były dla niej listy od koleżanek z Polski, na które zawsze czekała z ogromną niecierpliwością.
Inny tytuł:
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania:
Lubeka
Opis fizyczny:
[2] k. luź.. ; 24 cm.
Technika zapisu:
rękopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1945
Stan zachowania:
bardzo dobry
Sygnatura:
Akc. 59/86
Uwagi:
Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny, podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis relacji, charakter czystopisu, zapis ołówkiem. Na karcie dopisek (długopis, czarny tusz): „Wysiedlona wraz z rodzina Jarocina do Niemiec – Meklemburgia”. Na końcu wspomnień podpis autorki. Podwójna kartka z zeszytu w linię .
W zasobie istnieją dwie relacje autorki o nazwisku Konieczna: Marii Koniecznej i M. Koniecznej. Różnią się jednak opisaną historią, faktami i charakterem pisma co wprost wskazuje, że są to dwa świadectwa, dwóch różnych osób.. M. Konieczna dodatkowo wyróżniona jest dopiskiem „(2)”.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Główne tematy:
niewolnicza praca na rzecz III Rzeszy, praca przymusowa w niemieckim majątku, warunki życia na wygnaniu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
Od 1941 do 1945
Nośnik informacji:
papier
Typ zasobu:
relacja