publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Jadwigi Piwockiej, spisana po wojnie w Lubece. Młoda autorka opisuje bolesne rozstanie z najbliższymi, podróż i przybycie do Niemiec, naszkicowana zostaje również procedura przyjmowania przymusowych robotników i przydzielania ich do pracy. We wspomnieniu autorka przedstawia warunki w jakich mieszkała i swoją tęsknotę za rodzicami i codzienne modlitwy o rychłe ich zobaczenie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech!
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
v
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument powstał tuż po zakończeniu wojny podczas powojennego kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis obustronny (pióro ciemnoniebieski atrament) o charakterze czystopisu z drobnymi poprawkami i dopiskami (ołówek). Zapis dość czytelny. Na końcu relacji podpis autorki (ołówek). Papier miejscami poplamiony, pożółkły. Podwójna kartka z zeszytu w kratkę.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Główne tematy: 
Rozstanie z najbliższymi, tęsknota za domem, oparcie w wierze, niewolnicza praca na wsi niemieckiej
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja