publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Tekst powstał podczas kursu gospodarstwa domowego w 1945 r. w Lubece. Autorka odpowiada na trzy pytania ewaluacyjne dotyczące kursu m .in. podkreśla jego znaczenie dla własnej przyszłości, upatrując w nabytej wiedzy i umiejętnościach szansy ułożenia swojego życia w inny, lepszy sposób („właśnie weszłam do pierwszy stopień mych marzeń”), zwłaszcza biorąc pod uwagę przebyte wojenne wydarzenia. Piwocka wskazuje również, że wszystkie bez wyjątku zajęcia bardzo jej się podobały, choćby dlatego, że przypomniały wiele zapomnianych w czasie wojny nauk. Autorka kończy uwagą, że kurs został bardzo dobrze ułożony, stąd nie widzi potrzeby jakichkolwiek zmian w kolejnych jego edycjach.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Czy jestem zadowolona z kursu i dlaczego?
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. luź. ; 23 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Rękopis, zapis piórem (ciemnoniebieski atrament), dwustronnie. Luźna kartka wyrwana z zeszytu w linię (poszarpany brzeg, czarne kolumny). Charakter czystopisu, dość czytelny. Brak podpisu autorki, jednakże charakter pisma ten sam co u autorki wspomnień podpisanej „Jadwiga Piwocka?” (nazwisko nie w pełni czytelne).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Październik 1, 1945
Główne tematy: 
kurs gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, ewaluacja kursu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja