publikacje

Wróć do listy

Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Relacja Marysi Turkowiakówny dotycząca jej pobytu w Niemczech i przymusowej pracy na wsi, podczas II wojny światowej. Autorka wspomina ponad 8 miesięcy spędzone w Niemczech – od 27 lipca 1944 r. do końca wojny 2 maja 1945 r.  Relacja dziewczyny jest przede wszystkim opisem codziennego rytmu niewolniczej pracy u niemieckiego gospodarza. Turkowiakówna wskazuje, że sporadyczne kontakty z rodziną – rodzicami i siostrą – łagodziły nieco fizyczne i psychiczne wyczerpanie autorki.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k. luź. ; 21 cm.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument powstał tuż po zakończeniu wojny podczas powojennego kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis obustronny ołówkiem, charakter czystopisu, zapis czytelny. Na odwrocie karty podpis autorki (ołówek). Luźna kartka w linię, wyrwana z zeszytu (poszarpany brzeg).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja