publikacje

Wróć do listy

Relacja Marysi Wysockiej z pracy przymusowej na wsi w Niemczech

Relacja Marysi Wysockiej dotyczy ponadtrzyletniego okresu pracy przymusowej w Niemczech w czasie II wojny światowej. Autorka rozpoczyna swoją opowieść wspomnieniem o dniu rozłąki z najbliższymi, kiedy wbrew swojej woli została wywieziona do Niemiec. Opisała okoliczności rozstania, trasę i sposób transportu do Lubeki, skąd trafiła do gospodarza („jeden spaśny ogrodnik”) z pobliskiej wsi Stockelsdorf. W relacji na pierwszy plan wysuwa się tęsknota za domem i trudności z adaptacją w obcym środowisku.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[2] k. luź. ; 30 cm, 21 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Tytuł kolekcji: 
Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Dokument powstał podczas powojennego kursu gospodarstwa domowego, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis czytelny, częściowo obustronny (ołówek), charakter czystopisu. Na końcu relacji podpis autorki (ołówek). Zapis na karcie w linię z niemieckiego zeszytu. Czarną czcionką gotyckie napisy i kolumny z nagłówkami w języku niemieckim. Luźne kartki spięte szpilką (kartka z niemieckiego zeszytu w linię oraz mniejsza kartka w linię).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
5 wrz 1945
Główne tematy: 
praca przymusowa Polek na rzecz III Rzeszy, tęsknota za domem, młodociane robotnice przymusowe
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja