publikacje

Wróć do listy

Relacja Bronisławy Piekiełkowej z pracy przymusowej w Niemczech

Relacja młodej dziewczyny z pracy przymusowej w Niemczech podczas II wojny światowej. Autorka wspomina kolejnych „pracodawców” i opisuje krótko swoje obowiązki. Najwięcej miejsca poświęca wyczerpującej fizycznie pracy w cegielni, gdzie pracowała najdłużej – dwa lata. Dokument został spisany gwarą i obfituje w błędy językowe (np. „nie ras zapuł durmu nie ras rubiłam”), co może utrudniać zrozumienie relacji.

Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k. luź. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
średni
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Tytuł kolekcji: 
Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Rękopis (zapis obustronny ołówkiem), drobne poprawki i podkreślenia, tekst miejscami roztarty i zamazany. Na odwrocie podpis autorki. Całość na karcie w linię z niemieckiego zeszytu rachunkowego (?). Na kartce kolumny z tytułami w języku niem. czerwoną czcionką gotycką napis: „Lifte für aufgenommene Funf, Fernfprüche und Fernfchreiben”, zaś na dole strony: „Spalten mit Schrägschrift nur bei FernFchreiben ausfüllen”. Autorka w tekście posługuje się spolszczonymi wersjami niemieckich nazw, np. „arbajzant”. Dopisek archiwum albo osoby przyjmującej relację: „pisane gwarą” Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania „Mój pobyt w Niemczech”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
niewolnicza praca w fabryce na rzecz III Rzeszy, młodociane robotnice przymusowe, koniec II wojny światowej w Niemczech
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1940 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja